طراحی سازه‌های فولادی (جلد هفتم) مباحث طراحی لرزه ای (LRFD-ASD)

طراحی سازه‌های فولادی (جلد هفتم) مباحث طراحی لرزه ای (LRFD-ASD)


پدیدآورندگان کتاب
نویسنده یا نویسندگان دكتر مجتبی ازهری، دكتر سیدرسول میرقادری
ناشر ارکان دانش
مشخصات کتاب
وزن 1750
تعداد صفحه 1160 صفحه
جنس جلد گالینگور
شابک 978-600-287-095-7
نوبت چاپ 2
قطع کتاب وزیری

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

پیشگفتار مؤلفین

در پی استقبال و ابراز علاقه‌ ی دانشجویان عزیز، مهندسان گرامی و همکاران ارجمند از جلد چهارم مجموعه کتب طراحی سازه‌ های فولادی با محتوای مباحث لرزه ‌ای، خداوند قادر و مهربان را سپاس می ‌گوییم که این توفیق را نصیب مؤلفان کرد تا نسبت به ویرایش آن اقدام کنند. به دلیل انجام تغییرات اساسی و اضافه شدن فصول و بخش‌ های گوناگون و نیز استفاده از هر دو شیوه‌ ی طراحی به روش ‌های ضرایب بار و مقاومت (LRFD) و مقاومت مجاز (ASD)، بر آن شدیم که مبحث طراحی لرزه ‌ای سازه ‌های فولادی را با عنوان جلد هفتم عرضه کنیم.

این جلد دربردارنده‌ی اصول و مبانی مهندسی زلزله و نیز ضوابط طراحی لرزه‌ ای سازه ‌های فولادی براساس آیین‌ نامه‌های AISC 341-16، AISC 360-16، AISC 358-16، ASCE 7-16 و آخرین ویرایش استاندارد 2800 و مبحث دهم از مقررات ملی ساختمانی ایران است. ارائه ‌ی اصول و ضوابط طراحی سیستم ‌های باربر جانبی لرزه ‌ای نوین نظیر قاب‌ های مهاربندی‌ شده‌ ی کمانش ‌تاب، دیوارهای برشی سوراخ‌ دار و نیز انواع سازه ‌های مرکب متشکل از بتن و فولاد همراه با مثال‌ های متنوع، از ویژگی ‌های جلد حاضر است.

کتاب حاضر مشتمل بر یازده فصل کلی است که علاوه بر اشاره به اصول و مبانی مهندسی زلزله، ضوابط و اصول طراحی لرزه ‌ای انواع سازه‌های فولادی و مرکب متشکل از بتن و فولاد را نیز شامل می ‌شود.

در فصل اول کتاب، ضمن بیان مقدمه ‌ای بر رفتار سازه در برابر زلزله، انواع سیستم‌ های مقاوم در برابر بار جانبی معرفی می ‌گردد. نگاهی اجمالی به موضوع مقاومت و سختی سازه همراه با توصیه‌ های کلی برای دستیابی به سازه ‌ی مقاوم در برابر زلزله، از مطالب عمده‌ ی این فصل به شمار می ‌رود.

در فصل دوم کتاب، ضمن تشریح علل گوناگون وقوع زمین ‌لرزه، امواج لرزه‌ ای و نحوه‌ ی بیان کمّی زلزله ارائه می‌ شود. مکانیزم‌ های   زمین‌ لرزه، پاسخ سازه‌ ی یک درجه آزاد به شتاب زمین و انواع طیف‌ های پاسخ سازه، در این فصل آورده شده است. مثال ‌هایی نیز جهت آشنایی خوانندگان محترم در مورد چگونگی استفاده از طیف‌ های پاسخ ارائه شده است.

فصل سوم کتاب به تعیین نیروهای زلزله به روش‌ های استاتیکی معادل، دینامیکی و تاریخچه‌ زمانی اختصاص یافته است. در این فصل، علاوه بر بیان دینامیک سازه ‌های چند درجه آزاد، ضوابط و روابط استاندارد 2800 برای تعیین نیروی زلزله تشریح می ‌گردد. ضوابط و محدودیت‌ های روش‌ های مورد اشاره مطابق آیین‌نامه ‌های مربوط همراه با ارائه‌ ی مثال ‌های متنوع، از عمده مطالب فصل سوم است.

 

کلید دستیابی به یک طرح لرزه ‌ای موفق، رفتار شکل ‌پذیر سازه است. فصل چهارم این کتاب به رفتار پلاستیک سازه ‌های فولادی و مفاهیم شکل‌ پذیری می‌پردازد. الزامات فولاد ساختمانی به عنوان یک ماده‌ ی شکل‌ پذیر همراه با مزایای رفتار پلاستیک آن، در این فصل بیان می‌ گردد. رفتار اعضای سازه در تغییر شکل‌ های فراتر از حد الاستیک، همراه با تسلیم مقاطع فولادی تحت انواع بارگذاری ‌ها، از مطالب فصل چهارم خواهد بود. نحوه ‌ی ترسیم منحنی لنگر ـ انحنا در محدوده‌ ی غیرالاستیک و بارهای رفت و برگشتی نیز در این فصل ارائه می‌ شود.

فصل پنجم کتاب به نحوه‌ ی محاسبه ‌ی تغییر شکل سازه‌ ها بر اثر نیروهای زلزله و اثرات
 P-Delta اختصاص یافته است. چگونگی محاسبه‌ ی دستی تغییر شکل ‌های قاب‌ های خمشی و قاب ‌های مهاربندی ‌شده ‌ی همگرا و واگرا در این فصل تشریح می ‌شود. تأثیر رفتار پلاستیک سازه بر تغییر شکل ‌های آن، از دیگر مطالب فصل پنجم است. در این فصل، مثال‌ های متنوع و گوناگونی برای تبیین بهتر موضوع ارائه شده است.

موضوع طراحی لرزه ‌ای دیافراگم ‌ها در فصل ششم مورد توجه قرار گرفته است. رفتار دیافراگم و ملاحظات ضروری مرتبط با آن، نحوه‌ ی تعیین نیروهای طراحی دیافراگم، تعیین صلبیت دیافراگم و انواع دیافراگم‌ های صلب، نیمه‌صلب و انعطاف ‌پذیر، از مطالب اصلی این فصل به شمار می ‌رود. نحوه‌ ی توزیع نیروی زلزله در دیافراگم‌ ها و ضوابط طراحی دیافراگم‌ های صلب و انعطاف‌ پذیر، همراه با مثال‌ هایی در فصل ششم تشریح می ‌شود.

فصل هفتم به اصول طراحی براساس ظرفیت و مبانی طراحی لرزه ‌ای سازه‌ های فولادی اختصاص یافته است. زیربنای اصول و ضوابط طراحی لرزه ‌ای سازه‌ های فولادی در این فصل مورد توجه قرار می‌ گیرد. فصل هفتم به گونه ‌ای تنظیم و ارائه شده است تا آمادگی کافی برای استفاده از ضوابط طراحی لرزه‌ ای انواع سازه‌های مقاوم در برابر زلزله، برای خوانندگان محترم فراهم گردد.

فصول هشتم تا یازدهم این جلد به طور مشخص به اصول و ضوابط طراحی سیستم ‌های گوناگون مقاوم در برابر زلزله می ‌پردازد.

فصل هشتم به طراحی لرزه ای انواع قاب ‌های خمشی فولادی اختصاص یافته است. رفتار قاب ‌های خمشی و واکنش آن ‌ها به بارهای جانبی لرزه‌ ای، میزان شکل ‌پذیری این قاب ‌ها و عملکرد اتصالات قاب ‌های خمشی، در این فصل مورد توجه قرار گرفته است. مبانی لرزه ‌ای طراحی قاب‌ های خمشی و الزامات قاب‌ های خمشی ویژه، متوسط و معمولی، مطابق با آیین ‌نامه‌ های طراحی AISC 2016 و مبحث دهم از مقررات ملی ساختمانی ایران، در فصل هشتم تشریح می‌ گردد. مثال ‌های جامع از طراحی قاب‌ های خمشی ویژه و متوسط از مطالب مورد استفاده‌ ی خوانندگان محترم خواهد بود.

در فصل نهم به طراحی قاب‌ های مهاربندی‌ شده ‌ی همگرا، واگرا و کمانش‌ تاب پرداخته می ‌شود. نحوه‌ ی عملکرد قاب‌ های مهاربندی‌ شده‌ ی همگرا، واگرا و کمانش‌ تاب در برابر نیروهای جانبی چرخه ‌ای، سختی جانبی آن‌ ها و اتصالات این ‌گونه قاب ‌ها، در فصل نهم مورد توجه قرار می‌ گیرد. الزامات طراحی انواع قاب ‌های مهاربندی ‌شده ‌ی همگرا، واگرا و کمانش‌ تاب مطابق با آیین‌ نامه ‌های طراحی AISC 2016 و نیز مبحث دهم از مقررات ملی ساختمانی ایران، در این فصل تشریح می‌ گردد. مثال‌ های جامع و کامل از طراحی قاب ‌های مهاربندی ‌شده ‌ی همگرا و واگرای ویژه و کمانش ‌تاب، در این فصل ارائه می ‌شود.

امروزه استفاده از دیوارهای برشی فولادی به عنوان یک سیستم باربر جانبی لرزه ‌ای کارآمد، مورد توجه طراحان و مهندسان قرار گرفته است. در فصل دهم ضمن معرفی سیستم دیوار برشی فولادی، تاریخچه ‌ی استفاده از آن و مطالعات نظری و آزمایشگاهی انجام گرفته روی آن‌ها تشریح می‌ گردد. رفتار دیوار برشی در برابر زلزله و روش ‌های تحلیل آن مطابق با آخرین تحقیقات انجام گرفته، از جمله موضوعات مورد بررسی در فصل دهم به حساب می ‌آید. ضوابط طراحی دیوارهای برشی فولادی برای مناطق زلزله ‌خیز مطابق با آیین‌ نامه ‌ی AISC 341-16، به طور کامل در این فصل مورد توجه قرار خواهد گرفت. مثال جامعی از نحوه ‌ی طراحی دیوار برشی فولادی و اجزای آن، در این فصل ارائه خواهد شد. هم‌ چنین ضوابط طراحی دیوارهای برشی فولادی با سوراخ‌ های متوالی و دیوارهای برشی با گوشه‌ های سوراخ‌ دار تقویت ‌شده، همراه با مثال‌، در انتهای این فصل ارائه خواهد شد.

به دلیل اهمیت و گستردگی روزافزون استفاده از سازه‌ های مرکب مقاوم در برابر زلزله، فصل یازدهم این جلد به رفتار و عملکرد سازه ‌های متشکل از بتن و فولاد با عنوان سازه ‌های مرکب مقاوم در برابر زلزله اختصاص یافته است. آشنایی با انواع سیستم‌ های مرکب مقاوم در برابر زلزله، ضوابط طراحی و جزئیات‌ بندی سیستم ‌های قاب خمشی مرکب، قاب مهاربندی‌ شده‌ ی مرکب و دیوار برشی مرکب و بررسی جزئیات ‌بندی لازم برای تضمین عملکرد همزمان و شکل‌ پذیر بتن و فولاد در این سیستم‌ ها، از جمله مباحث اصلی این فصل خواهد بود. مثال ‌های متنوع در این فصل، مراتب آشنایی خوانندگان محترم با این سیستم‌های باربر جانبی لرزه ‌ای و نحوه‌ ی طراحی آن‌ ها را مطابق آیین ‌نامه ‌های طراحی و مراجع ذی‌ صلاح، فراهم خواهد کرد.

نویسندگان این اثر، سپاس مجدد خود را به همه‌ ی عزیزانی که از آن ‌ها در پیشگفتار جلد چهارم
نام بردند، تقدیم می‌ کنند.

بدون تردید طی سه سال گذشته، تلاش‌ های مستمر و پیگیری‌ های   آقای مهندس صادق قمصری اصفهانی و آقای مهندس حسین زمانی‌ فر، از دانش‌ آموختگان ممتاز و ارزنده ‌ی مقطع کارشناسی ارشد دانشکده‌ ی مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان، در به ثمر رسیدن این اثر نقش بسزایی داشت و مطمئناً بدون همراهی دلسوزانه ‌ی ایشان، تکمیل این اثر به آسانی میسر نبود. این عزیزان با صرف وقت زیاد و دقت مثال‌ زدنی، کلیه‌ ی مراحل تصحیح، چاپ و نشر این جلد را صمیمانه پیگیری کردند. بازخوانی، ویرایش و کنترل مجدد مثال ‌ها و متن، همراه با کنترل شکل ‌های کتاب، حاصل کوشش ‌های ایشان است. نامبردگان با مطالعه‌ ی گسترده ‌ی متون علمی و آیین‌ نامه‌ های مربوط و با ارائه‌ ی پیشنهادهای سازنده و موثر، نقش اساسی را در جهت ارتقای محتوای این اثر ایفا نموده‌ اند. نویسندگان، مراتب قدردانی و سپاس زایدالوصف خود را تقدیم این عزیزان می ‌کنند.

جناب آقای مهندس علی کرمی هرستانی و سرکار خانم اکرم ملایی، ترسیم کلیه ‌ی شکل ‌های این کتاب را با حوصله، دقت و تلاش تحسین ‌برانگیزی انجام دادند. نویسندگان، مراتب سپاس خود را تقدیم این عزیزان می‌ نمایند.

سرکار خانم‌ فاطمه چلمقانی برای تایپ متن کتاب و نیز صفحه‌آرایی نهایی آن، زحمات قابل تقدیری متحمل شدند و همچنین سرکار خانم حمیده ختمی پناهی به خاطر طراحی جلد کتاب که صمیمانه از زحمات ایشان تقدیر می‌ گردد. 

از جناب آقای مهندس محمد ترابیان، مدیریت محترم انتشارات ارکان دانش که نسبت به چاپ، نشر و توزیع کتاب عنایت ویژه فرمودند و نیز سرکار خانم نسرین مختاری به خاطر مدیریت ایشان در مراحل مختلف تایپ و تنظیم و کنترل نهایی کتاب و هماهنگی‌ های امور چاپ کتاب، صمیمانه قدردانی می‌ کنیم.

هر چند طی بازخوانی ‌های مکرر، سعی و تلاش فراوانی به عمل آمد تا کتاب حاضر، حداقل اشتباهات را داشته باشد، باور داریم این اثر دارای لغزش ‌ها و کاستی‌ هایی است. پیشاپیش از خوانندگان محترم به لحاظ احتمال وجود اشتباهات و اشکالاتی که از نظر دور مانده، صمیمانه پوزش می‌ خواهیم.

دریافت نقطه نظرات، پیشنهادها و رهنمودهای همکاران محترم، دانشجویان گرامی و مهندسان عزیز، موجب امتنان و سپاسگزاری است.

دکتر مجتبی ازهری

دانشکده مهندسی عمران

دانشگاه صنعتی اصفهان

سیدرسول میرقادری

دانشکده مهندسی عمران

دانشگاه تهران

 

مهرماه 1396

 

فهرست مطالب

فصل اول: مقدمه­ ای بر رفتار لرزه­ ای سازه ­ها

1-1 کلیات

1-2 رفتار سازه در برابر زلزله

     1-2-1 اثرات خاک

     1-2-2 استهلاک

1-3 شکل ­پذیری

1-4 تغییر مکان جانبی نسبی طبقات

1-5 دیافراگم ­های کف

     1-5-1 مسیر بار

1-6 سیستم ­های مقاوم در برابر بار جانبی

     1-6-1 سیستم قاب ­های خمشی

     1-6-2 سیستم قاب ­های مهاربندی شده

     1-6-3 دیوارهای برشی فولادی

     1-6-4 سیستم مقاوم همراه با خرپاهای متناوب

     1-6-5 سیستم­ های بازویی با تیر پیش­ آمده و خرپای کمربندی

     1-6-6 سیستم لوله ­ای قاب شده

     1-6-7 سیستم­ های ترکیبی

1-7 نگاهی اجمالی به موضوع مقاومت و سختی

     1-7-1 مقاومت

     1-7-2 سختی

1-8 توصیه­ های کلی برای دستیابی به سازه مقاوم در برابر زلزله

     1-8-1 ملاحظات ژئوتکنیکی

     1-8-2 ملاحظات معماری

     1-8-3 ملاحظات سازه ­ای

مراجع

فصل دوم: زلزله و مسائل مرتبط با آن

2-1 کلیات

2-2 علل وقوع زمین لرزه

     2-2-1 نظریه تکتونیک صفحه ­ای

 

     2-2-2 انبساط­ پذیری سنگ­ های پوسته ­ای

     2-2-3 انفجارها

     2-2-4 زلزله ­های آتشفشانی

     2-2-5 زلزله ­های فروریزشی

     2-2-6 زمین ­لرزه­ های ناشی از مخازن بزرگ

2-3 گسل ­ها و نظریه برگشت ارتجاعی برای وقوع زلزله

2-4 امواج لرزه­ ای

2-5 بیان کمٌی زلزله

2-6 حرکات ثبت شده زمین در هنگام زلزله

     2-6-1 محاسبه­ ی مرکز زلزله توسط سه ایستگاه لرزه ­نگاری

2-7 مکانیزم ­های آسیب­ رسانی زمین لرزه

2-8 پاسخ سازه­ ی یک درجه آزادی به شتاب زمین

     2-8-1 دینامیک یک دستگاه یک درجه آزادی

     2-8-2 پاسخ یک سیستم یک درجه آزادی به بارگذاری کلی P(t)

     2-8-3 طیف ­های پاسخ سازه

مراجع

فصل سوم: تعیین نیروهای زلزله

3-1 کلیات

3-2 روش تحلیل استاتیکی معادل

     3-2-1 ساختمان ­های منظم

     3-2-2 محدودیت­ های روش استاتیکی معادل

     3-2-3 نیروی برش پایه در تحلیل استاتیکی معادل

     3-2-4 توزیع نیروی جانبی زلزله در ارتفاع ساختمان

     3-2-5 توزیع نیروی برشی زلزله در پلان ساختمان

     3-2-6 تراز پایه

3-3 روش تحلیل دینامیکی یا روش تحلیل مودها (تحلیل طیفی)

     3-3-1 معادلات حرکت برای یک سازه با چند درجه آزادی

     3-3-2 تحلیل پاسخ دینامیکی با استفاده از تعامد مودها

3-4 روش تحلیل دینامیکی تاریخچه زمانی

     3-4-1 تحلیل تاریخچه زمانی خطی

     3-4-2 تحلیل تاریخچه زمانی غیرخطی

مراجع

فصل چهارم: رفتار پلاستیک سازه­ های فولادی و مفاهیم شکل ­پذیری

4-1 کلیات

4-2 فولاد ساختمانی و رفتار آن

     4-2-1 منحنی تنش کرنش فولاد

4-3 مزایای رفتار پلاستیک فولاد

4-4 رفتار اعضای سازه در تغییر شکل­ های فراتر از حد الاستیک

     4-4-1 تسلیم مقاطع تحت اثر خمش یک ­طرفه

     4-4-2 تسلیم مقاطع تحت اثر ترکیب خمش و نیروی محوری

     4-4-3 تسلیم مقاطع تحت اثر ترکیب خمش و نیروی برشی

     4-4-4 تسلیم مقاطع تحت اثر ترکیب خمش و برش و نیروی محوری

     4-4-5 تسلیم مقاطع تحت اثر نیروی محوری، لنگرهای خمشی دوطرفه

     4-4-6 تأثیر لنگر پیچشی بر سطح تسلیم مقطع

4-5 رابطه لنگر و انحناء 

مراجع

فصل پنجم: تغییر شکل جانبی سازه­ ها در برابر نیروهای زلزله و اثرات P-Delta

5-1 کلیات

5-2 سختی ­های موازی و سری

5-3 تغییر شکل قاب ­های خمشی

     5-3-1 قاب خمشی یک ­دهانه ـ یک­ طبقه

     5-3-2 قاب خمشی یک ­دهانه چند طبقه

     5-3-3 قاب خمشی چنددهانه ـ چند طبقه

     5-3-4 تأثیر اتصال بر تغییر شکل جانبی نسبی

5-4 تغییر شکل قاب­ های مهاربندی شده

     5-4-1 قاب با مهاربندی قطری (قاب­ های مهاربندی همگرا)

     5-4-2 قاب ­های مهاربندی واگرا

5-5 تغییر مکان قاب­ ها در ناحیه فراتر از حد الاستیک

     5-5-1 طول ناحیه پلاستیک

     5-5-2 تغییر شکل پلاستیک قاب یک­ دهانه ـ یک ­طبقه

     5-5-3 تغییر شکل پلاستیک قاب یک­ دهانه ـ چند طبقه

5-6 سختی مطلق طبقه

     5-6-1 سختی مطلق قاب ­های یک ­دهانه ـ چند طبقه

     5-6-2 سختی مطلق قاب ­های چند دهانه ـ چند طبقه

5-7 اثرات P-Delta

     5-7-1 پدیده در قاب ­ها و شاخص پایداری

     5-7-2 کنترل تغییر مکان جانبی نسبی مطابق استاندارد 2800

مراجع

فصل ششم: طراحی لرزه ­ای دیافراگم

6-1 کلیات

6-2 رفتار دیافراگم و ملاحظات ضروری مرتبط با آن

     6-2-1 رفتار دیافراگم

     6-2-2 ملاحظات ضروری دیافراگم

6-3 نیروی طراحی دیافراگم

6-4 تعیین صلبیت دیافراگم

     6-4-1 تقسیم­ بندی و دیافراگم­ ها با توجه به صلبیت آن ­ها

     6-4-2 تعیین تغییر شکل دیافراگم

6-5 توزیع نیروی زلزله در دیافراگم­ های صلب بین سیستم ­های قائم باربر جانبی

6-6 طراحی دیافراگم صلب و اجزای آن

6-7 طراحی دیافراگم انعطاف ­پذیر و اجزای آن

مراجع

فصل هفتم: طراحی براساس ظرفیت و مبانی طراحی لرزه­ ای سازه­ های فولادی

7-1 کلیات

7-2 زنجیر پاولی و طرح براساس ظرفیت

7-3 طراحی سازه­ها براساس ظرفیت

7-4 جلوگیری از انهدام برشی

7-5 جلوگیری از انهدام ستون

7-6 منحنی ظرفیت و طیف ظرفیت

7-7 ضوابط کلی حاکم برای طراحی لرزه­ ای سازه ­های فولادی براساس آئین­ نامه­ های طراحی

     7-7-1 دامنه و حدود کاربرد

     7-7-2 مشخصات مصالح

     7-7-3  بارها و ترکیبات بارگذاری

     7-7-4 کمانش موضعی اعضای سیستم باربر جانبی لرزه ­ای

     7-7-5  الزامات عمومی اتصالات

     7-7-6 الزامات عمومی اعضا

7-8 جمع­ بندی و نکات اساسی در طراحی لرزه ­ای سازه ­های فولادی

مراجع

 

فصل هشتم: طراحی لرزه­ ای قاب ­های خمشی

8-1 کلیات

8-2 رفتار قاب ­های خمشی و واکنش آن به بارهای جانبی لرزه­ ای

     8-2-1 چرخش و دوران پلاستیک مورد نیاز

     8-2-2 کمانش موضعی و جانبی پیچشی در قاب ­های خمشی

8-3 چشمه­ی اتصال

     8-3-1 تسلیم موضعی بال

     8-3-2 تسلیم موضعی و چین­ خوردگی جان ستون

     8-3-3 نیروهای موجود در چشمه­ ی اتصال

8-4 اتصالات قاب خمشی

     8-4-1 خرابی اتصالات در اثر زلزله نورث ­ریج و پیامدهای آن

     8-4-2 علل خرابی ­ها در زلزله نورث ­ریج

     8-4-3 بازنگری اتصالات پس از زلزله نورث­ ریج

     8-4-4 راهبردهای جدید برای بهبود رفتار اتصال تیر به ستون

     8-4-5 راهبرد تقویت اتصال

     8-4-6 راهبرد تضعیف تیر

8-5 مبانی طراحی قاب ­های خمشی لرزه ­ای (SMFS)

8-6 الزامات قاب­ های خمشی ویژه

     8-6-1 ضوابط طراحی تیرها و وصله آ­ن­ ها

     8-6-2 ضوابط طراحی ستون ­ها و وصله آن ­ها

     8-6-3 نسبت مقاومت خمشی ستون به تیر

     8-6-4 اتصالات در قاب ­های خمشی ویژه

8-7 الزامات قاب­ های خمشی متوسط

     8-7-1 تشکیل مفاصل پلاستیک و نیروهای نظیر آن­ ها

     8-7-2 اتصال تیر به ستون

     8-7-3 چشمه ­ی اتصال

     8-7-4 نسبت مقاومت خمشی ستون به تیر

     8-7-5 ضوابط طراحی تیرها

     8-7-6 طراحی ستون­ ها و وصله­ های آن

8-8 الزامات قاب­ های خمشی معمولی

     8-8-1 اتصال تیر به ستون

مراجع

فصل نهم: طراحی قاب ­های مهاربندی جانبی

9-1 کلیات

9-2 قاب ­های مهاربندی همگرا (CBF)

     9-2-1 کلیات

     9-2-2 رفتار مهاربند در برابر نیروهای چرخه ­ای

     9-2-3 اصول طراحی مهاربندهای همگرا

     9-2-4 سختی جانبی مهاربندهای همگرای شورون

     9-2-5 مکانیزم ­های انهدام قاب ­های مهاربندی همگرا

     9-2-6 نقش مهاربندها در قاب ­های مهاربندی شورون

     9-2-7 اتصالات قاب ­های مهاربندی همگرا

     9-2-8 ستون در قاب­ های مهاربندی همگرا

     9-2-9 تیرها در قاب ­های مهاربندی همگرا

     9-2-10 بهبود رفتار لرزه ­ای قاب­ های مهاربندی همگرا

     9-2-11 طول مؤثر مهاربندهای همگرا

9-3 الزامات قاب­ های مهاربندی شده­ ی همگرای ویژه

     9-3-1 اعضای مهاربندی

     9-3-2 توزیع نیروهای جانبی

     9-3-3 اتصالات مهاربندها

     9-3-4 طراحی تیرها

     9-3-5 طراحی ستون­ ها و وصله ­های آن

     9-3-6 طراحی ورق اتصال (Gusset Plate)

     9-3-7 طراحی کف ستون

9-4 الزامات قاب­ های مهاربندی شده­ ی همگرای معمولی

     9-4-1 اعضای مهاربندی

     9-4-2 توزیع نیروی جانبی

     9-4-3 اتصالات مهاربندها

     9-4-4 تیرها

     9-4-5 ستون ­ها و وصله ­ها

9-5 قاب­ های مهاربندی شده­ ی واگرا (EBF)

     9-5-1 رفتار قاب ­های مهاربندی EBF

9-6 الزامات قاب­ های مهاربندی شده واگرای ویژه مطابق آئین ­نامه (AISC341-16) و مبحث دهم از مقررات ملی ساختمانی ایران

     9-6-1 مدل ­سازی و تحلیل   EBF

     9-6-2 الزامات تیرهای دهانه­ ی مهاربندی شده

     9-6-3 تیر در ناحیه­ی پیوند

     9-6-4 تیر در خارج از ناحیه­ ی پیوند مهاربندها و ستون­ ها

     9-6-5 تعیین نیروهای طراحی اعضای خارج از ناحیه ­ی تیر پیوند

9-7  قاب ­های مهاربندی­ شده ­ی کمانش ‌تاب (BRBF)

     9-7-1 مقدمه

     9-7-2 رفتار قاب ­های مهاربندی کمانش ­تاب

     9-7-3 پیشینه ­ی تحقیقاتی مهاربند کمانش­ تاب

     9-7-4 اجزای تشکیل­ دهنده ­ی مهاربند کمانش ­تاب

     9-7-5 تحلیل قاب­ های مهاربندی کمانش ­تاب

     9-7-6 تعیین نیروهای مورد انتظار

     9-7-7 پایداری قاب ­های مهاربندی شده­ی کمانش ­تاب

     9-7-8 سختی محوری مؤثر مهاربند در مدل تحلیل ارتجاعی

     9-7-9 نیروهای مورد نیاز اعضای نیرو ـ کنترل در قاب­ های مهاربندی کمانش­ تاب

     9-7-10 روش گام به گام طراحی قاب مهاربندی شده­ی کمانش­ تاب

مراجع

فصل دهم: دیوارهای برشی فولادی

10-1 کلیات

     10-1-1 معرفی سیستم

10-2 تاریخچه­ ی استفاده از دیوارهای برشی فولادی

10-3 آزمایش­ های انجام شده بر روی دیوارهای برشی فولادی

10-4 تحقیقات نظری بر روی دیوارهای برشی

10-5 رفتار، نیروها و روش ­های تحلیل دیوارهای برشی فولادی

     10-5-1 کلیات

     10-5-2 رفتار دیوار برشی فولادی

     10-5-3 تحلیل دیوارهای برشی

10-6 الزامات عمومی طراحی دیوارهای برشی

     10-6-1 طراحی اولیه

     10-6-2 طراحی نهایی

10-7 ضوابط تکمیلی طراحی دیوار برشی

     10-7-1 ضوابط آئین ­نامه AISC341-16 در طراحی دیوارهای برشی فولادی

10-8 دیوارهای برشی فولادی ویژه با ورق جان دارای سوراخ ­های متوالی

     10-8-1 مقدمه

     10-8-2 رفتار دیوارهای برشی با ورق جان دارای سوراخ­ های متناوب

     10-8-3 ضوابط طراحی ورق­ های جان با سوراخ­ های متوالی

10-9 دیوارهای برشی فولادی با گوشه ­های سوراخ­ دار تقویت­ شده

مراجع

فصل یازدهم: سازه ­های مرکب مقاوم در برابر زلزله، متشکل از فولاد و بتن

11-1 کلیات

11-2 اعضای مرکب

     11-2-1  دال­ های مرکب

     11-2-2  تیرهای با مقطع مختلط

     11-2-3  ستون­ های با مقطع مختلط

     11-2-4  مهاربندهای با مقطع مختلط

     11-2-5 دیوارهای برشی با مقطع مختلط

11-3  سیستم­ های مرکب مقاوم در برابر زلزله

11-4  الزامات عمومی لرزه­ ای مقاطع مختلط

     11-4-1 محدودیت نسبت پهنا به ضخامت

     11-4-2  مهارهای جانبی

     11-4-3  ستون ­های با مقطع فولادی محاط در بتن

     11-4-4  ستون ­های با مقطع فولادی پر شده با بتن

     11-4-5  دیافراگم­ های مرکب

11-5  قاب ­های خمشی با مقاطع مختلط

     11-5-1  قاب خمشی معمولی با مقاطع مختلط (C-OMF)

     11-5-2  قاب ­های خمشی متوسط با مقاطع مختلط (C-IMF)

     11-5-3 قاب­ های خمشی ویژه با مقاطع مختلط (C-SMF)

     11-5-4 قاب ­های خمشی با اتصالات نیمه­ صلب (C-PRMF)

11-6 قاب ­های مهاربندی ­شده همگرا با مقاطع مختلط

     11-6-1 قاب ­های مهاربندی ­شده ­ی همگرای معمولی با مقاطع مختلط  (C-OBF)

     11-6-2 قاب­ های مهاربندی­ شده­ ی همگرای ویژه با مقاطع مختلط (C-SCBF)

     11-7 قاب ­های مهاربندی ­شده­ ی واگرا با مقاطع مختلط ­(C-EBF)

11-8 دیوارهای برشی مرکب

     11-8-1 سازه­ های دیوار برشی معمولی با مقطع مختلط (C-OSW)

     11-8-2 سازه­ های دیوار برشی ویژه با مقطع مختلط (C-SSW)

     11-8-3 دیوار برشی مرکب با ورق فولادی محاط در بتن (C-PSW/CE)

     11-8-4 دیوار برشی مرکب با ورق ­های فولادی پر شده با بتن (C-PSW/CF)

مراجع

  • 140,000 تومان
  • قیمت بدون مالیات: 140,000 تومان

برچسب ها: طراحی سازه‌های فولادی (جلد هفتم) مباحث طراحی لرزه ای (LRFD-ASD)